BLOG

Israeli backpackers at Tevel booth

דרך אחרת לראות את נפאל

מאת חווה מאירוביץ, תוכנית עמיתי תבל 2014.

לתבל בצדק הגעתי אחרי שנת לימודים בגרמניה. שם למדתי את הפוליטיקה של האיחוד האירופי, בתוך קבוצה מעורבת של סטודנטים ישראלים וערבים (מירדן והרשות הפלסטינית).

השנה הזו לימדה אותי שני דברים:

  • תקשורת בינאישית, ומטרה משותפת, יכולות להתעלות מעל לכל המוסכמות החברתיות, הסטיראוטופים והעוינות וליצור חברויות אמיתיות, מלאות בהבנה כלפי הנרטיב של הצד השני
  • ישראל, מנקודת מבט של חבריי הערבים, נדמיתה הרבה יותר מאוחדת, חזקה ועמידה ממה שחבריי הישראלים רואים בה

ואז הגעתי לנפאל. ומיד הבנתי, שהנפאלים תופסים את ישראל באופן דומה לאופן שבו שהערבים שיצא לי להכיר תופסים את ישראל. בכל שיחה שבה נשאלתי מאיפה אני, התשובה ״מישראל״ גררה התפעלות מיוחדת וניסיון של הצד השני בשיחה לדמות רובה גדול בין הידיים. למיטב ידיעתם של הנפאליים, ישראל היא מדינה חזקה, עם צבא חזק, ורובים גדולים

מהצד השני, כתושבת זרה על בסיס חד שנתי, הגעתי לנפאל, עם הנחות מוקדמות ורושם ראשוני שקיבלתי מאתרי חדשות, גוגל אימג׳ס וויקפדיה.
הבנתי שכישראלית אחת מיני רבים שמסתובבים בנפאל, יהיה לי קשה להוסיף לתדמית הקיימת של מדינת ישראל את המורכבויות והאיכויות שמתקיימות לצד הרובים הגדולים. אבל אולי, לפני שאני מוכרת מחדש את מדינת ישראל לנפאלים, כתושבת זרה אוכל להכיר לישראלים המטיילים כאן נפאל אחרת, מורכבת תרבותית ומגוונת בנופיה האנושיים והחברתיים.

כך נולד פרוייקט Insight KTM. תבל בצדק נתנו לי את הכלים והגיבוי המקצועי והאישי, לנסות להשיג את המטרה הזו ולרתום אליה שותפים רבים ככל שאוכל בקרב קבוצות המתנדבים וסגל ההדרכה. יחד עבדנו בחודשים האחרונים, על הגדרת המטרות, קהלי היעד, אפיינו את הכלי הנכון ביותר לאפשר לנו להגשים בצורה מיטבית את המטרות שלנו. ניסינו לחשוב איך אפשר להרחיב את התפיסה הלעיתים צרה כל כך איתה מגיע התייר הממוצע, להוציא אותו ממסלול ידוע מראש של “קניות ציוד טיולים זול-טרק בהרים-פלאפל במסעדה הישראלית התורנית” ולתת הצצה לתוך עולם קצת אחר – עולם מורכב של אנשים וקהילות שונות ומגוונות, אתגרים וקשיים יומיומיים – חלקם מוכרים לנו יותר, חלקם זרים לחלוטין. עולם שאם רק נפתח את העינים וניתן לעצמנו, יש לנו הרבה מה ללמוד עליו וממנו. בישיבות עבודה על הפרוייקט ביקשנו להפוך את הנחיתה בקטמנדו, טרם היציאה לטרק, לחוויה נוספת מחוויות הטיול, משמעותית לא פחות מרכס ההרים עוצר הנשימה. ואיזו פגישה הכרות עם העיר קטמנדו נכונה יותר מסיור רגלי שמודרך ע״י מדריכים מוסמכים שמכירים את סמטאות קטמנדו כמו את קשיי החיים בכפרים שעל ההרים?

חשיבות הזמן מנוקדת המבט של תיירים ומטיילים שונה מזו של המתנדבים בארגון ולכן, בבואנו להציע סיורי יום בקטמנדו, שנועדו לייצר את החיבור בין נפאל של המקומיים לנפאל של התיירים, ניצבנו בפני אתגר משמעותי: יש לנו זמן מוגבל להעביר את תחושת החיים בנפאל, ובמקביל אנו מחויבים לתת תמורה נאותה לכל המקדישים מזמן הטיול היקר

Interactive booths explaining issues facing Nepal
דוכנים פעילים המסבירים את הנושאים הבוערים בחברה הנפאלית
Volunteers explaining
מתנדבי תבל בצדק מסבירים למטיילים

הסיורים נבנו מתוך הסתכלות מנקודת המבט של מטיילים ישראלים ובינלאומיים, ועל פי פילוח של תחומי העניין כפי שבאו לידי ביטוי במדגם שערכנו בקרב קהל היעד של הפרוייקט.
נושאים שהוגדרו על ידם כנושאים בוערים (תרבות וחברה, מגדר וזכויות ילדים) מצאו מקומם בסוגיות שעומדות לדיון במהלך ביקור באתרי התיירות המרכזיים של קטמנדו, בליווי הנחייה והתבוננות עמוקה באורחות החיים, הסיפורים והחדשות שמאחורי הקלעים התיירותיים

Explaining Tevel activity
מסבירים את פעילות העמותה

ביום שלישי האחרון, נערכה ההשקה של הפרוייקט במסעדת ה “Places”. תערוכה אינטראקטיבית קיבלה את פניהם של התיירים בקטמנדו באותו ערב. שלושה ביתנים מרכזיים בנושא נשים, נוער וחינוך וחקלאות סיפרו לאורחים על הסוגיות הבוערות בתחומים אלו, האתגרים והעובדות שמרכיבים את חייהם של המקומיים.
עיצוב ובניית הביתנים, עריכת סרטוני הוידאו, בחירת התמונות והאובייקטים שיתמכו במטרת האירוע: הכרות עם נפאל, כפי שמתבקשת בסיורים עצמם בלייב, ושיווק האירוע בקרב מטיילים נעשו ע״י מתנדבים מקבוצת העמיתים והקהילה

Israeli backpackers at Tevel booth
מטיילים ישראלים משוחחים עם מתנדבים

עם פתיחה התערוכה גדשו את המקום תיירים מכל העולם, שעמדו מופתעים מול הנתונים המספריים על כמות הילדים שמועסקים במפעלי הלבנים ובמסעדות המקומיות. תצוגת הגידולים העיקריים של נפאל בביתן חקלאות מול נתונים על אתגרי הטבע אשר חוסכים מ 80% מהתושבים תבואה חקלאית במשך 4-6 חודשים מהשנה ומעמידים אותם בסכנת רעב, היממו את מי שרגיל להזמין סלט בכל מסעדה בקטמנדו.

Child Laborers
תצוגה על עבודת ילדים

זכיתי בהזדמנות נדירה לחיות במקום מסוים לתקופת זמן ממושכת, להרוס ולבנות מחדש את הסטריאוטיפים שהיו לי על המקום והתרבות. Insight ktm נועד להכיר בין אורח לרגע לאורחות החיים המקומיים והאתגרים הקיימים בנושא זכויות אדם ותנאי חיים ולייצר מעורבות וערנות חברתית בתוך מסגרת הטיול התיירותי.

Tevel Shop

חנות תבל בצדק בה נמכרו מוצרים שהוכנו על ידי קבוצות נשים של הארגון להנבת הכנסה לפרויקטים.

Back gammon sets made by Tevel women's groups
ערכות שש בש שהוכנו על ידי קבוצות הנשים.
Skip to content